0898 527 530
office@euroconsultbg.eu  
http://www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/standarti-iso
http://www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/schetovodni-uslugi
chrome://newtabhttp//www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/akademiya-za-obrazovanie-razvitie-i-kultura-grvarna-aork223_akademiya-za-obrazovanie-razvitie-i-kultura-grvarna-aork
http://www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/administrativni-uslugi
http://www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/biznes-planove-i-finansovi-analizi
http://www.euroconsultbg.eu/bg/uslugi/sydebno-schetovodni-ekspertizi
  ОФШОРНИ КОМПАНИИ - OFFSHORE COMPANIES
  Академия за образование, развитие и култура - гр.Варна - АОРК
  Годишна отчетност 2013
  Счетоводни услуги
  Бизнес планове и финансови анализи
  Регистрация на ЕООД, ООД - 50 лева и административни бизнес услуги
  Европроекти
  Годишна отчетност през 2012 година
  Данъчно облагане по ЗДДС 2012
  Годишна отчетност за 2011 година
  Съдебно счетоводни експертизи
  Стандарти ISO
  Албум първични счетоводни документи
  ТРЗ и Личен състав
  Национални счетоводни стандарти
  Международни счетоводни стандарти
  Примерни документи за регистрация в ДАНС
  Закони и наредби
  Социално осигуряване

Осчетоводяване на фактури на фирма със собственик турски гражданин

 Осчетоводяване на фактури на фирма със собственик турски гражданин

Въпрос: Регистрирана е фирма ЕООД, чиито собственик е турски гражданин, който пуска инвойс фактури на сделки, извършващи се в Турция. Трябва ли превод на фактурите? Трябва ли регистрация по ДДС, след като част от тях са платени в брой, имат касови ордери, от там нямат касов бон? Къде мога да прочета повече по тази тема? Какво следва с разходните фактури, издадени от Турция? Дейността на фирмата е транспортна и мястото на сделката, в случая услига, се извършва в Турция.

Отговор: Ева Марчева, Вещо лице съдебно - счетоводни експертизи
Задължително прочетете чл. 97а, ал. 1 и чл. 21, ал. 2 от ЗДДС. Мястото на доставка при услуги се определя по чл. 21. Ако по турските фактури имате услуги попадащи в чл. 21, ал. 2, услугите са облагаеми и туската фирма не е установена в страната ще подлежите на регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 97а, ал. 1 както и на самооблагане по чл. 82, ал. 2.

Колкото до превода, според чл. 3 от ЗСч:

(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Счетоводните документи, които постъпват в предприятията на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции, с изключение на документите, които са данъчни документи по смисъла на чл. 112, ал.1, т. 1 и 2 от Закона за данък върху добавената стойност.



ВАЖНО
СЧЕТОВОДНА И КОНСУЛТАНТСКА КАНТОРА "ЕВРОКОНСУЛТ"
ИМА УДОВОЛСТВИЕТО ДА УВЕДОМИ ВСИЧКИ
НАСТОЯЩИ И БЪДЕЩИ КЛИЕНТИ, ЧЕ
Е В ПРОЦЕС НА ОТКРИВАНЕ НА ОФИС В ГРАД СОФИЯ!!!


ОТ ЕКИПЪТ НА 
СКК ЕВРОКОНСУЛТ




КОНТАКТИ

Счетоводна и консултантска кантора
"Евроконсулт - Марчева"
гр. Варна
0889/270081
0988/880 418
e-mail: office@euroconsultbg.eu
ул. "Хан Омуртаг" 7 - офис 6

Управител: Ева МАРЧЕВА

НАЧАЛО l ЗА НАС l ВЪПРОСИ И СЪВЕТИ l ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ l КАЛКУЛАТОРИ l ЗАПИТВАНЕ ЗА ОФЕРТА l НАШИ КЛИЕНТИ l РЕЛАКС l КОНТАКТИ
2017, Всички права запазени. Осчетоводяване на фактури на фирма със собственик турски гражданин